עורך דין ירושה – מה עושים כשאין צוואה

עורך דין ירושה

ירושה, להבדיל מצוואה שבה המוריש מביע את רצונו לחלוקת עזבונו, הינה מצב שבו אין צוואה של המנוח, והרכוש יחולק על פי החוק, תחת פיקוחו של עורך דין ירושה. חוק הירושה קובע כי היורשים יהיו בני משפחתו של הנפטר על פי סדר הירושה הנקבע בחוק, אך במידה ואין יורשים כאלה, המדינה הופכת להיות היורשת של רכוש הנפטר תחת אחריותו של האפוטרופוס הכללי ממשרד המשפטים.

כשאין צוואה

החוק קובע כי במידה ולנפטר יש בת זוג וילדים, תחולק ירושתו מחצית לבת זוגו, והמחצית השניה לילדיו. יש לציין כי קיימת אפשרות של צירוף לירושה של אדם שלא נולד בעת פטירתו של המוריש, אם נולד בטווח של 300 ימים מיום הפטירה. במידה והאדם ערירי, תעבור כאמור ירושתו לאפוטרופוס הכללי, ועזבונו של האיש יהפוך לרכוש המדינה.

צוואה – עורך דין ירושה

ישנן מספר צורות להשאיר צוואה: אדם יכול לתת צוואה שבעל פה אל מול עדים במידה והוא נמצא בסכנת חיים ובאמת עומד למות, צוואה זו תהיה בתוקף למשך זמן קצר ותתבטל במידה והאדם ימשיך לחיות. עוד יכול האדם לכתוב את צוואתו בעצמו או לכתוב צוואה בין שני בני זוג המורישה את כל העזבון לבן הזוג ללא חלוקה לילדים, צוואה זו נקראת צוואה הדדית וההורשה לילדים מתבצעת רק לאחר מות שני ההורים. בכל מקרה נכון יותר ועדיף לערוך צוואה בנוכחותו של עורך דין ירושה ובליוויו, כיוון שעורך דין המתמחה בכך יהיה מודע לסעיפים הרבים שעל כתב הצוואה לקיים על מנת לעמוד בתוקף החוקי אל מול בית המשפט, וחתימתו של עורך דין תקל על קיום הצוואה כאשר יתעורר הצורך.

עורך דין העוסק בירושה הוא הכתובת במידה ורצון אחד הצדדים לערער על הצוואה ועל פרטיה או לבטלה, בפניה לבית המשפט לענייני משפחה. חשוב לציין כי על מנת לבטל או לשנות צוואה יש צורך להציג צוואה חלופית או חלופה לצוואה.

למה אין צוואה?

במקרים רבים אין צוואה, וזה עשוי לנבוע מכמה סיבות: העיסוק במוות מעלה רגשות מאד לא נעימים, התחושה שעדיין יש זמן ולא צריך לעסוק בזה כרגע, הרצון לא לעורר עימותים בטרם עת בין היורשים עצמם, ובין היורשים לכותב הצוואה. 

באין צוואה, יחל תהליך שבו תיעשה פניה אל עורך דין ירושה או עורך דין לענייני משפחה אשר ילווה את תהליך הירושה לכל אורכו. תפקידיו של עורך הדין כוללים הגשת טפסים מתאימים לרשם לענייני ירושה על מנת לקבל צו ירושה, ייצוג העותרים בבית הדין לענייני משפחה, שבו נידון כל נושא הירושה במידת הצורך וכאשר יש התנגדות לצו הירושה, ובאופן כללי ליווי התהליך בצורה המקצועית ביותר על מנת להקל את העיסוק בנושא לא פשוט זה.

לתיאום פגישת ייעוץ

סגירת תפריט
נגישות