האם צריך עורך דין צוואה כדי לכתוב צוואה?

עורך דין צוואה

אם תחפשו בגוגל עורך דין צוואה תקבלו שפע של תוצאות בהן יסבירו לכם מדוע אין צורך בעורך דין כדי לכתוב צוואה. שלי גמליאלי, עורכת דין ומגשרת, מספקת לכם מידע על סוגי הצוואות ומסבירה מתי בכל זאת תהיו זקוקים לעורך דין.

מהי צוואה?

אנחנו חיים בחרדה קיומית מתמדת אותה אנחנו מתאמצים להדחיק, משתדלים שלא לחשוב על יום מותנו ועל מה שיקרה אחר כך, ובכל זאת לפעמים אין לנו ברירה. צוואה היא מסמך משפטי בו מורה אדם מה ייעשה ברכושו לאחר מותו, ולמעשה היא פעולה הכרחית עבור אדם שמעוניין כי רכושו יתחלק בצורה מסוימת.

עורך דין צוואה וסוגי צוואות

כדי שהצוואה תכובד על ידי הערכאה המשפטית היא חייבת להיכתב על פי הכללים המצוינים בחוק, ולא- היא עלולה להתבטל ולגרום לחלוקת הרכוש על פי דין ולא על פי הכתוב בה. המשפט הישראלי מכיר בארבעה סוגי צוואות: הראשונה, צוואה בכתב יד, היא מסמך הכתוב כולו בכתב ידו של המצווה, נושאת תאריך וחתומה על ידי המצווה.

האם צריך עורך דין צוואה כדי לכתוב צוואה?

כדי לכתוב צוואה בכתב יד אין צורך בעורך דין אך יש להקפיד על שלושת הכללים שמנינו. בנוסף, חשוב לשים לב שאם במסגרת הצוואה מתחלק הרכוש בצורה מורכבת- צוואה בכתב יד עלולה שלא להספיק, כיוון שהיא עלולה להתפרש באופנים שונים. צוואה שכזו תתאים כאשר המוריש מעוניין להוריש את רכושו באופן פשוט לילדיו, כמו במרבית המקרים הסטנדרטיים. בכל מקרה של ספק, כדאי לחפש עורך דין לענייני משפחה ולשכור את שירותיו.

עורך דין צוואה- צוואה בפני רשות

ניתן לערוך צוואה בפני שופט, רשם של בית משפט, רשם לענייני ירושה או בפני חבר של בית דין רבני. אפשרות נוספת היא הגשה של הצוואה בכתב על ידי המצווה לידי אחד מן הגורמים הללו. גם צוואה זו לא מצריכה עורך דין צוואה.

צוואת שכיב מרע

אדם גוסס או כזה הסבור שהוא על ערש דווי יכול לצוות בעל פה, כאשר העדים ירשמו את הדברים בזיכרון דברים תוך ציון היום והנסיבות. את זיכרון הדברים יש להניח אצל הרשם לענייני ירושה ואם המצווה לא הלך לעולמו בתוך חודש היא מתבטלת.

צוואה בעדים

הצוואה הנפוצה וכנראה גם הבטוחה ביותר היא צוואה בעדים. עורך הדין עורך עבור המצווה את הצוואה וחותם עליה בנוכחות שני עדים שאינם נהנים מהצוואה. כאשר עורך דין צוואה עורך עבורכם את הצוואה תוכלו להיות בטוחים שהיא תתפרש בדיוק באופן בו התכוונתם מבלי שתתפרש לשתי פנים.

לתיאום פגישת ייעוץ

סגירת תפריט
נגישות